smahu správy

Obvodné kolo Biologickej olympiády kat. C

obrazok16. februára 2017 sa v priestoroch CZŠ sv. Petra a Pavla v Stropkove uskutočnilo obvodné kolo BIO kat. C, ktorého sa zúčastnili žiaci CZŠ sv. Petra a Pavla, ZŠ Mlynská, ZŠ s MŠ Bukovce, ZŠ s MŠ Havaj a ZŠ Giraltovce. Súťažili v dvoch samostatných častiach: v teoreticko-praktickej časti si žiaci overili svoje vedomosti, v projektovej časti si museli vypracovať a odprezentovať vlastný projekt.

Výsledky v projektovej časti:
1. miesto: Dominika Zajacová, ZŠ s MŠ Bukovce
2. miesto: Oliver Babinský, ZŠ s MŠ Bukovce
3. miesto: Zuzana Gondeková, CZŠ Stropkov
Dominika Zajacová sa prezentovala s prácou: Pestrec mariánsky. V nej sa zamerala na pestovanie liečivej rastliny v našich podmienkach a získanie plodov. Z nich vyrobila zápar, tinktúru a olej. Liečivý čaj potom „odskúšala“ na príbuzných a spolužiakoch. Čaj bol „pitný“ a spolužiakom chutili aj drvené semená, ktoré majú väčšie účinky ako vriacou vodou zaliaty čaj. Pestrec je vhodný na liečbu pečene, najmä tej, ktorá je veľmi poškodená, napr. pri cirhóze, otravách, či po chemoterapii. Rastlinám pestreca sa v našich podmienkach darilo, ale nie tak, ako v pôvodnej domovine na Kanárskych ostrovoch. A keďže je to mimoriadne pichľavá rastlina (bodliak), práca s ňou bola náročnejšia. Na záhrade sa však uplatnila aj ako ozdobná letnička.
Oliver Babinský vo svojej práci priblížil využitie ťažného koňa v súčasnosti. Svoju pozornosť upriamil na starostlivosť o studenokrvné kone, ktoré sa používajú najmä na zvážanie dreva. Venoval sa aj súťažiam ťažných koní, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne obľúbené. Vysvetlil druhy, pravidlá, ale najmä poukázal na to, že súťaže môžu vyhrať len zohrané tímy kôň-chovateľ.
Zuzana Gondeková sa vo svojom projekte zamerala na „éčka v potravinách“. Požiadala svojich spolužiakov o spoluprácu, a tak mohla zistiť, aké jedlá a vodu si nosia na desiatu. Potom zisťovala, aké prídavné látky tieto jedlá obsahovali. Zistila, že žiaci mali prevažne „nezdravé“ potraviny ako croisanty, pizza rožky, balené sladké pečivá, sladkosti, menej doma chystané desiaty. Ako vodu mali sladené aj nesladené vody, čaj. V týchto potravinách sa nachádzali neškodné éčka, ale v niektorých boli aj významné zdraviu škodlivé prísady. Táto práca bola inšpiratívna, pretože si žiaci sami mohli overiť kvalitu alebo škodlivosť prijímanej potravy.
Výsledky v teoreticko-praktickej časti:
1. miesto: Oliver Babinský, ZŠ s MŠ Bukovce
2. miesto: Eduard Paňko, CZŠ Stropkov
3. miesto: Daniela Kocáková, ZŠ s MŠ Bukovce
Ďalší úspešní riešitelia: Matúš Kuzma – ZŠ s MŠ Havaj, Margaréta Renčková – CZŠ Stropkov, Daniela Luberdová – ZŠ Mlynská, Sára Júlia Lelovicsová – ZŠ Mlynská, Mário Špavelko – ZŠ s MŠ Havaj, Matúš Závacký – ZŠ s MŠ Havaj.
-b-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok

redakcia | 17. 3. 2017 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 132x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou