smahu správy

Nedostatok odborníkov s technickým vzdelaním sa stáva akútnym

V súčasnosti je každý tretí absolvent školy na Slovensku bez práce. Napriek tomuto nepriaznivému stavu je v podnikoch s technickým zameraním nedostatok kvalifikovaných mladých ľudí s odborným vzdelaním. Aj v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou mladých hľadajú podniky dobre vyučených odborníkov. Ešte nikdy v histórii samostatnosti SR neboli absolventi technických odborov žiadaní tak ako dnes. Aj napriek tomu, že ich potenciálni zamestnávatelia požadujú, študuje na stredných odborných školách stále menej žiakov. Rovnaký problém majú aj elektrotechnici. Tí sú veľmi žiadaní, no záujemcov o štúdium je málo.
Dôvodom je klesajúci záujem žiakov základných škôl o prácu v priemyselných firmách a ľahšia dostupnosť vysokoškolského štúdia humanitného zamerania ale aj ľahšia dostupnosť štúdia na gymnáziách. Žiaci, respektíve ich zákonní zástupcovia často uprednostňujú všeobecné vzdelanie, aj keď im negarantuje uplatnenie. Neskúmajú, či ich všeobecné vzdelanie aj uživí. Absolventi týchto škôl sa jednoduchšie dostanú k vzdelaniu, nie však ku kvalifikácii. To spôsobuje, že na stredných odborných školách zostávajú len prospechovo slabší žiaci, čo negatívne ovplyvňuje imidž stredných odborných škôl. Do roku 2010 bol záujem o štúdium technických odborov pomerne vysoký, po nástupe krízy však klesal. Nastal odklon od odborného vzdelávania ku všeobecnému, ktorý spôsobil rozmach gymnázií a vysokých škôl. Na Slovensku je približne 20% vysokoškolákov, ktorí si nedokážu nájsť pracovnú pozíciu v odbore, ktorý vyštudovali. U nás pokračuje v štúdiu na vysokých školách viac ako 60% žiakov, pričom v Nemecku či vo Švajčiarsku je to len niečo okolo 23%.
Podľa Františka Tamašoviča, prezidenta Zväzu pre rozvoj stredného odborného vzdelávania, v súčasnosti firmy nechcú rekvalifikantov, ale uprednostňujú riadne vyučených absolventov. Veľmi dôležitým dokumentom pre zamestnávateľov je dnes výučný list, ktorý dokazuje kvalifikáciu absolventa, nie len dosiahnuté vzdelanie. Štúdium technických odborov zaručí nielen kariérny rast či nadpriemerné finančné ohodnotenie, ale aj zaujímavú odbornú prácu a garanciu pracovnej pozície ihneď po ukončení vzdelania. Štúdiom na strednej odbornej škole získavajú študenti okrem vedomostí aj zručnosti a návyky, ktoré sú v praxi potrebné. Taktiež majú možnosť vo svojom odbore pokračovať v štúdiu na vysokých školách či pomaturitnom vzdelávaní, alebo aj možnosť získať okrem maturity pri niektorých odboroch aj výučný list.
Stredná odborná škola elektrotechnická v Stropkove ponúka pre absolventov základných škôl štúdium v elektrotechnických odboroch so zameraním na informačné technológie, počítačové siete ale aj štúdium pre elektromechanikov. Sú to žiadané odbory na trhu práce, ktoré ponúkajú okrem maturitného vysvedčenia súčasne aj výučný list a Osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Študovať IT odbory sa oplatí, pretože len na Slovensku chýba dnes v oblasti IT a telekomunikácií približne 10.000 špecialistov. Predseda správnej rady Košice IT Valley Ivan Hruška hovorí: „Vieme ročne rásť o tisíc ľudí, no školy nie sú schopné vyprodukovať toľko absolventov.“ Odhaduje, že do 8 rokov by sa mohlo Košice IT Valley rozrásť z dnešných 8 500 na 15 000 zamestnancov. Prezradil, že priemerný plat vo firme Košice IT Valley sa pohybuje medzi 1 700 až 1 800 eur mesačne.
Práve v týchto dňoch sa žiaci 9-tych ročníkov ZŠ a ich rodičia rozhodujú – kam na strednú školu. Je to veľmi dôležité rozhodnutie, pretože ovplyvňuje profesijné smerovanie, a teda aj kvalitu budúceho života uchádzačov o štúdium. To by malo byť dôvodom na zodpovedné rozhodovanie. Uplatnenie na trhu práce, výška platu, perspektívna a zaujímavá práca spolu so základným predpokladom uchádzača o zvolené štúdium by mali byť hlavné argumenty pri voľbe odboru.
Stredná odborná škola elektrotechnická vie reálne ponúknuť pracovné miesto každému absolventovi, alebo pripraviť ho na vysokoškolské štúdium. Stať sa odborníkom alebo odborníčkou v elektrotechnike sa určite oplatí.
Ing. Peter Kuľbaga, riaditeľ SOŠE Stropkov

redakcia | 10. 3. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 168x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou