smahu správy

RUSIN FILM začal písať svoju históriu

17.- 18. decembra 2016 sa v Stropkove konalo podujatie pod názvom RUSIN FILM. Organizátorom podujatia bolo Občianske združenie JAMARO Vápeník. Toto združenie funguje dva roky a počas tohto obdobia už má za sebou viaceré zaujímavé podujatia, ako je napríklad Rusínsky tábor, ktorý bol spojený so zachovávaním rusínskych tradícií, s pripomínaním si toho, ako ľudia kedysi žili, ako ťažko, ale zároveň pekne sa žilo tu v kraji pod Duklou. JAMARO o. z. Vápeník je združením,ktoré je zamerané najmä na zachovávanie zvykov a tradícií Rusínov a i preto ďalším z realizovaných aktivít združenia bolo podujatie na ktorom sa pripomínali tradície Rusínov počas vianočných sviatkov.

Podujatie RUSIN FILM bolo zamerané na propagáciu filmov s rusínskou tematikou. A keďže bolo podujatie medzinárodné, nechýbali ani filmy od autorov zo Srbska, Maďarska, či Ukrajiny. Spestrením filmového festivalu bolo i vystúpenie folklórnej skupiny Stropkovčani s ich vedúcou Annou Knežovou. Históriu Rusínov ešte pred samotným premietaním filmov priblížil Vladimír Protivňák z Rusínskej obrody na Slovensku. Prednáškou doplnila podujatie i Ľuba Kráľová z Občianskeho združenia Kolysočka- Kolíska. Prítomným sa prihovoril i Martin Vaľko, majiteľ Televízie Zemplín, ktorý prítomných v krátkosti oboznámil s tým, ako prebieha spracovanie filmov i ako sa filmy natáčajú.
„Som veľmi rád, že sme na našom festivale mali možnosť vidieť filmy nielen z nášho regiónu, ale i zo zahraničia. Je veľmi podnetné, ak sa filmy z rusínskeho prostredia zachovávajú, aby nezapadli v prach, ale ostali i pre ďalšie generácie“- uviedol manažér projektu Mgr. Martin Gonšenica.
Porota v zložení Anna Knežová, Vladimír Protivňák a Martin Vaľko, ktorý bol jej predsedom mala ťažkú úlohu, keďže všetky filmy boli na veľmi dobrej úrovni. „Je naozaj náročné vybrať len jeden film, keďže všetky sú veľmi hodnotné svojim obsahom a tým, že sa zachovajú pre ďalšie generácie“- uviedol predseda poroty Martin Vaľko. V pestrej palete filmov boli filmy Duše Karpát od autora Jána Lipinského, Atlantida ipak postoji od autorov zo Srbska, Rusínske koledy z Ukrajiny, Perly rusínskeho kultúrneho dedičstva z Maďarska, filmom sa zapojil i Adrián Fecko a Peter Lipták s filmom Vinšujeme Vám. Predstavil sa i film autora Miroslava Kneža s názvom Netradičný veľkonočný príbeh, Večerná škola rusínskeho jazyka vo Svidníku autorky Ľuby Kráľovej, či film kolektívu autorov Ivan Čižmár, Miron Krajkovič, Vladimír Protivňák a Jozef Micenko pod názvom Šternastýj ročok smutnýj nastal. Porota sa nakoniec zhodla v názore, že prvenstvo si odnesie film Rusínsky magazín z okolia Medzilaboriec od kolektívu autorov R. Fuzériová, M. Gonšenica, I. Čižmár, V. Protivňák. I napriek tomu, že bol tento festival ešte len nováčikom, prilákal na podujatie mnoho návštevníkova organizátori sa už teraz tešia na ten nasledujúci.
Mgr. Rozália Fuzériová JAMARO o.z.

redakcia | 20. 1. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 175x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou