smahu správy

Naši ôsmaci a deviataci v košickom Slovenskom technickom múzeu

Dňa 25. 10. 2016 sa žiaci 8.A, 8.B, 8.C a 9.B zúčastnili v rámci vyučovania fyziky, techniky či dejepisu exkurzie v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Pod vedením Ing. Juhasovej, Mgr. Vaškovej a Mgr. Polákovej sa zoznámili so zaujímavosťami, ktoré toto múzeum poskytuje.

Prehliadka sa skladala z dvoch častí – výstavy exponátov z rôznych oblastí vedy a techniky a edukačnej hodiny v Sieni elektrických výbojov. Počas prehliadky si mohli žiaci pozrieť rôzne exponáty, ktoré boli rozdelené do viacerých tematických okruhov. Videli napríklad makety hámrov, vysokých pecí, valcovne plechov, zoznámili sa s výrobou ocele. Žiakov zaujali aj prvé typy fonografov, ďalekopisov, prvých telefónov. Jeden z výstavných panelov dokonca obsahoval prvé telefóny, ktoré sa vyrábali v bývalom podniku Tesla Stropkov. Ďalšia miestnosť poskytovala pohľad na prvé gramofóny či iné technické vynálezy, ktoré dokázali sprostredkovať hudbu. Našich ôsmakov i deviatakov zaujali aj objavy slovenského objaviteľa bezdrôtovej telegrafie Jozefa Murgaša. Videli tiež maketu veže, ktorá slúžila ako jedna z prvých antén.
V edukačnej časti v Sieni elektrických výbojov nás všetkých zaujali prístroje, ktoré ukazovali, ako vzniká elektrický výboj, pôsobí blesk či princíp elektromotora. V úvode prednášky sme si pozreli krátky film o významnom vynálezcovi Nikolovi Teslovi. Najzaujímavejšie však boli pokusy, ktoré dokázali, že ľudské telo je vodičom elektrického prúdu. Dôkazom toho boli pocity mravčenia či šteklenia, keď sa žiaci na pár sekúnd stali súčasťou prenosu elektrického náboja. Odvahu prejavili aj traja dobrovoľníci, ktorí sa ocitli v bezpečnej Faradayovej klietke. Tá ako uzavretý priestor je bezpečná pred úderom umelo vytvoreného blesku. Úsmev na tvári vyvolal pokus s Van de Graaffovým generátorom, keď žiakovo telo prenášalo statický výboj a dôkazom toho boli vztýčené nielen papierové papieriky v jeho ruke, ale aj vlasy žiaka.
Po týchto zaujímavých zážitkoch sme si nenechali ujsť návštevy Optimy. Po spojení užitočného s príjemným sme sa s dobrou náladou vrátili domov.
Žiaci ZŠ Mlynskej

obrazok

redakcia | 18. 11. 2016 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 84x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou