smahu správy

Návšteva z Archangeľska na Gymnáziu v Stropkove

„Ruky premôžu jedného, vedomosti tisíce.“ Tak znie jedno staré ruské príslovie. Nám, študentom stropkovského gymnázia, sa podarilo získať nové vedomosti hlavne o Rusku, ruskej kultúre, o ruskom školskom systéme a v neposlednom rade o prístavnom meste Archangeľsk. Všetky tieto informácie nám porozprával sympatický starší manželský pár z už spomínaného mesta Archangeľsk.
Boli sme milo potešení, keď nás pani Nataša, veľmi milá a sympatická staršia dáma, kultivovane, s príjemným úsmevom pozdravila a spolu so svojím manželom nám začali rozprávať o ich živote na severozápade Ruska. Na Slovensko pricestovali prvýkrát a veľmi sa im tu páčilo. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o meste Archangeľsk, ktoré sa rozprestiera na pobreží Bieleho mora v ústí rieky Severná Dvina. S takmer 350 000 obyvateľmi je to najväčšie mesto celej oblasti a jeden z najväčších prístavov v Rusku. Získali sme aj nové informácie o priemysle v tomto meste. Taktiež nám rozprávali o tom, ako sa spoznali. Pán Grigorij , pôvodom z Ukrajiny, si v Archangeľsku vykonával vojenskú službu, keď sa zoznámil s pani Natašou, ktorá bola v tom čase študentkou medicíny. Žijú spolu krásnych 46 rokov a ich vzájomnú lásku a úctu sme mohli vycítiť aj z ich rozprávania. Vo voľnom čase sa radi venujú svojim deťom a vnúčatám, ale taktiež majú radi pomalé, tiché prechádzky v prírode.
Oproti nám, gymnazistom, sú vekovo starší a taktiež hovoria iným jazykom, avšak bolo cítiť, že nás spája slovanská srdečnosť.
Najväčším zážitkom pre nás bolo to, že sme mali možnosť počuť a vidieť ľudí, ktorí v Rusku dlhodobo žijú, hovoria krásnou ruštinou a vďaka tomu sme si aj my zdokonalili svoju slovnú zásobu a prejav v ruskom jazyku. Veľmi nás potešilo, že naše jazykové znalosti, ktoré sme získali na hodinách ruštiny boli dostatočné na to, aby sme našim hosťom bez problémov porozumeli. Z ich rozprávania sme boli nadšení a príjemne nás potešilo aj ich pozvanie navštíviť Archangeľsk.
Viktória Špavelková
Kristína Kurillová
Gymnázium Stropkov

obrazok

redakcia | 4. 11. 2016 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 94x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou