smahu správy

Permakultúrna záhrada

obrazokV prvý jesenný deň 23. septembra 2016 sme sa v rámci hodín biológie vybrali k rodičom spolužiačky Katky. Po dvoch vyučovacích hodinách v škole sme cestovali spojovým autobusom do Malej Poľany.

Vo svojom kráľovstve nás privítali Katkini rodičia, ktorí už na nás čakali na dvore. Zložili sme sa pri studni a priamo v ich záhrade sme sa dozvedeli o Africkej kope a o permakultúrnej záhrade, ktorá sa nehnojí, nekope, nepolieva a ani nerýľuje. Ochutnali sme špeciálnu naklíčenú fazuľu mungo a chutné hrozno z ich záhrady. Spoznávali sme rôzne druhy rastlín a ovoniavali kvety a listy byliniek. Katkina mama nám navarila veľmi chutný čaj, ktorý nás dobre rozohrial na hry, ktoré sme zase robili s Katkiným otcom. Vyskúšali sme si presnú mušku pri streľbe z luku na terč, či odvahu pri lezení cez lanovú dráhu. Obzreli sme si domácu solárnu sušičku na ovocie či bylinky a vyskúšali vlastnoručne zhotovený solárny varič na ohrev vody. Gramatovci majú štyri takéto záhrady a to na každej svetovej strane. V žiadnej z nich nepoužívajú hnojivá a ani postreky proti škodcom. V južnej záhrade sme si pozreli aj saunu pri potoku. Tu sme začali hrať edukačnú hru, ktorú pre nás pripravil Katkin brat Marek. Na základe indícii sme hľadali v záhradách papieriky, z ktorých sme veľmi rýchlo poskladali názov ich záhrady „Zelený kolibrík“. Táto hra sa nám páčila zo všetkých aktivít asi najviac. Za odmenu sme mohli nakŕmiť koňa chlebom a jablkami, ktorého si Gramatovci požičiavajú od kamarátov na spásanie trávy. Celý deň nám robili spoločnosť aj ich dva psy Sany a Ryška, s ktorými sme sa mohli hrať. Smutní, ale s veľkou kopou milých zážitkov, sme sa rozlúčili a na obed šťastne vrátili do školy.Ďakujeme KATKE za pozvanie do ich kráľovstva, MAREKOVI za perfektne pripravenú edukačnú hru a ich rodičom za milé prijatie a nádherné zážitky na celý život.
Zuzana, Vanesa, Marta, Natália, Aneta, Katarína, Viktória, Juraj, Peter, Ján, Adam, Miroslav, Matej a PaedDr. Anna Komišáková, ZŠ s MŠ Havaj

obrazok obrazok

redakcia | 28. 10. 2016 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 100x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou