smahu správy

Plenér Dotyky s krajinou

Na tohtoročnej výtvarnej a fotografickej tvorbe v rámci plenéra „Dotyky s krajinou“ sa v dňoch 7. – 11. októbra zúčastnilo 25 záujemcov.
Hlavným zámerom plenéru bolo prostredníctvom odborných vzdelávacích aktivít, konkrétne prostredníctvom tvorby vo voľnej prírode a výmeny skúseností v oblasti výtvarného a fotografického prejavu, rozvíjať talent a výtvarné schopnosti za prítomnosti erudovaných lektorov, pochopiť zákonitosti stvárnenia reálnej krajiny rôznymi technikami. Cieľom bolo pochopiť kompozíciu priestoru, rolu farby a svetla v krajine a v krajinnom výseku, ako aj význam detailu s obsahovým posunom v duchu experimentálnej tvorby.
Partia skvelých ľudí, ktorí si vymenili svoje osobné životné skúsenosti, sny a túžby, pomocou výtvarného a fotografického prejavu, sa stretlo v objekte hvezdárne pri obci Roztoky. Zámer kultivovaného krajinárskeho podujatia bol realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2016.
Lektormi medzinárodného plenéru boli akad. maliar Pavel Michalič a bardejovský fotograf Jaroslav Gutek.
Podujatie bolo zamerané na vytvorenie kvalitných kultúrnych a technických podmienok na individuálnu tvorbu. Účastníci sa podieľali na aktívnych, a predovšetkým tvorivých podobách zobrazovania svojich spontánnych nápadov a vzájomného kultúrno-estetického poňatia samostatnej autorskej umeleckej činnosti v procese kreslenia a fotenia prírody a krajiny, voľnej tvorby a umeleckej prezentácie v kombináciách rôznych techník.
Účastníci zobrazovali vo svojich dielach najčastejšie krajinnú scenériu v okolí Roztok, pamiatky regiónu, dedinskú architektúru. Na obrazoch všetkých autorov sa objavili zobrazenia, ktoré pripomenuli rôzne umelecké štýly, ako aj zaujímavé kresbovo-maliarske rukopisy. Výtvarné kompozície odzrkadľovali citlivosť a emocionálne povahy výtvarníkov. Dominovali lineárne kladené čiary v kresbách, podmaľované akvarelom, plochy ťahov štetcov i špachtlí vybraných farebných svetiel a tieňov. Atmosféru poetiky a blízkej minulosti upevnili fotografie drevených stavieb v dedine i samotnej hvezdárne, architektúra nášho regiónu, reportáže a dokumenty vo fotografií.
Plenér uplynul a nám zostali spomienky v podobe obrazov a fotografii či budúcich tvorivých plánov. Na záver sa účastníci plenéra dohodli, že svoje práce budú prezentovať v katalógu vytvorených diel a neskoršie ich vystavia v priestoroch Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku.
Katarína Grúsová, POS Svidník

obrazok obrazok obrazok

redakcia | 28. 10. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 86x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou