smahu správy

Odišla veľká osobnosť Slovenska, odišiel prezident Michal Kováč

Minulý týždeň sme sa rozlúčili s prvým prezidentom Slovenskej republiky s prezidentom Michalom Kováčom. Prezident Michal Kováč zastával svoju funkciu prezidenta republiky v období rokov 1993 až 1998, v období, ktoré bolo pre Slovensko, hlavne v rokoch 1994 až 1998, veľmi ťažké a to z hľadiska politického, ale aj celospoločenského. V tých rokoch sa rozhodovalo o charaktere krajiny, o jej začlenenie v Európskom priestore, ale predovšetkým o budúcnosti Slovenska a o budúcnosti života ľudí na Slovensku.

Predovšetkým vďaka postoju prezidenta Michala Kováča, jeho vernosti princípom demokracie, zásadám slušnosti a morálky, ale predovšetkým vzdoru vtedajšej moci na Slovensku na čele s predsedom vlády Vladimírom Mečiarom. Vtedajšia vláda SR smerovala Slovensko do medzinárodnej izolácie a to svojím autoritatívnym spôsobom vládnutia, ekonomickou korupciou a potláčaním demokracie vo všetkých sférach spoločnosti. Toto obdobie bolo poznačené podvodnou privatizáciou, rozvojom organizovanej mafie, únosom prezidentovho syna a vraždou nevinných ľudí. Zásluhou vtedajšieho prezidenta republiky Michala Kováča zaznel zo Slovenska hlas, že slovenskí občania si želajú stať sa občanmi vyspelej Európy a že vláda Vladimíra Mečiara nezastupuje všetkých občanov Slovenska
Žiaľ, aj v našom meste bola veľká skupina ľudí, prívržencov HZDS, ale aj sympatizantov Vladimíra Mečiara, ktorí podporovali túto politiku a nechceli vidieť, že to škodí celému Slovensku.
Pred koncom funkčného obdobia prezidenta Michala Kováča som mu aj ja svojím osobným listom z decembra 1997 poďakoval za dôstojne vykonávanie funkcie prezidenta republiky, poďakoval som sa mu za to že vydržal vzdorovať vtedajšej moci Vladimíra Mečiara a že sa nespreneveril sľubu prezidenta SR.
Dôstojná rozlúčka s prezidentom Michalom Kováčom bolo poďakovaním za jeho prácu počas celého funkčného obdobia, ale bolo to aj ocenenie jeho vzdoru v boji s nedemokratickým spôsobom vládnutia vlády Vladimíra Mečiara. Prezident Michal Kováč navždy ostane veľkou osobnosťou v novodobých dejinách Slovenska.
Česť jeho pamiatke.
Ing. Metod Burák

obrazok

redakcia | 21. 10. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 136x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou