smahu správy

Bieszcszady – neznámy kút hneď za hranicou

obrazokV najseverovýchodnejšom kúte Slovenska sa nachádzajú Bukovské vrchy a Národný park Poloniny. Málokto však pozná Bieszcszady – územie hneď za hranicou u nášho severného suseda, vzdialené zo Stropkova len nejakých 90 km, čo je vzdialenosť porovnateľná s Košicami. Tiahnu sa od Lupkowského priesmyku až ďaleko na východ.

Najodľahlejšia časť pohoria na východe Poľska je súčasťou Biesczadského národného parku. Spolu s Národným parkom Poloniny na Slovensku a Užanským národným parkom na Ukrajine tvorí súčasť medzinárodnej biosférickej rezervácie. A oprávnene. Územie na trojhraničí Slovenska, Poľska a Ukrajiny je jedným z najzachovalejších prírodných území v celej Európe.
Nájdeme tu divoké neporušené lesy, poloninské lúky nad hornou hranicou lesa, ale aj skutočnou divočinou tečúcu veľkú rieku San. Stretnúť tu medveďa nie je až taká vzácnosť, nakoniec o tom svedčia aj všadeprítomné tabule upozorňujúce na jeho prítomnosť, dokonca aj pri hlavných cestných ťahoch. Okrem toho v lesoch žijú aj ďalšie vzácne zvieratá ako rys, vlk a po dlhých desaťročiach znova aj stáda zubrov. Bežne tu môžeme vidieť bobrie hrádze, dokonca vedľa hlavných ciest.
Zo Stropkova sa do Biesczad najlepšie dostaneme cestou cez Medzilaborce. Na Laboreckom priesmyku prekročíme Karpaty a zídeme do obce Radoszyce, kde odbočíme vpravo do údolia rieky Oslawi. Až do času po II. svetovej vojne bolo toto územie osídlené rusínskym etnikom Lemkov.
V tomto údolí lúk a karpatských lesov narazíme za obcou Wola Michowa na doteraz funkčnú úzkokoľajnú železničku, ktorá je jednou z najväčších atrakcií Podkarpatského vojvodstva v Poľsku. Pôvodná trať vybudovaná v roku 1898 viedla z Noweho Lupkowa do Cisny – Majdanu a viedla časťou aj cez súčasné územie Slovenska. Dnes pre turistov funguje úsek Przyslop – Cisna (Majdan) – Balnica. A práve konečná zastávka železničky na hrebeni Karpát v Balnici je priamo na slovenskej hranici a dostať sa k nej dá aj asi 2 hodinovou nenáročnou túrou z obce Osadné v sninskom okrese.
Keď pokračujeme cestou ďalej na východ prejdeme po prejazde mestečka Cisna do osady Wetlina, ktorá je vstupnou bránou do Národného parku Bieszcszady. Na rozdiel od našich takmer ľudoprázdnych Polonín tu nájdeme množstvo stravovacích a ubytovacích možností. Cestovné agentúry to ponúkajú viaceré netradičné atrakcie ako je napríklad pozorovanie medveďov v lese. Hneď za osadou už vstupujeme do národného parku. Popri ceste sú prvé bobrie hrádze a aj pohľady do pôvodného bukovo jedľového lesa nasvedčujú tomu, že tu je skutočná ľudskou rukou takmer neporušená príroda.
Nad údoliami sa nachádzajú Poloniny. Sú tu Polonina Wetlinska s turistickou chatou Puchatka, Polonina Czarynska, vrchol Wielka Rawka pri ktorom sa nachádza trojmedzie hraníc Slovenska – Poľska a Ukrajiny na kopci Kremenec. A v najvýchodnejšej časti národného parku je najvyšší vrch poľských Biesczad – Tarnica vysoká 1346 metrov. Ide o piaty najvyšší vrchol nachádzajúci sa v Korune poľských hôr, najvyšších vrchov jednotlivých poľských pohorí. Pred ňou sa v zozname nachádzajú Rysy, Babia hora, Snežka a Králicky Snežník.
Východiskom na Tarnicu je obec Wolosate, ktorá je zároveň najjužnejšie položenou obcou v Poľsku. Pravdepodobne aj najodľahlejšou. Tu končí cesta zjazdná autom a za neďalekými vŕškami sa nachádza už len Ukrajina. V obci dnes žije 47 obyvateľov.
Keď sa z Wolosate vrátime naspäť a zamierime na sever dostaneme sa do údolia rieky San, ktorá je dlhá 457 km. Na hornom toku tvorí hranicu Poľska s Ukrajinou a je spomenutá aj v druhej slohe piesne Šče ne vmerla Ukrajina, z ktorej sa stala ukrajinská štátna hymna. Najviac vody je v nej od februára do mája. V čase vyššieho stavu vody je obľúbená aj na rafting. V divokej prírode, ktorou rieka na hornom toku v Karpatoch preteká možno vidieť nielen medveďov a vlkov ale napríklad aj losov. V dedinkách a osadách v jej údolí, ale aj pod hrebeňmi Karpát možno nájsť podobne ako u nás na severovýchodnom Slovensku množstvo drevených kostolíkov. Pekné sú napríklad v obciach Rowna, Jalowe, Žlobek, Bystre a asi najcennejší z nich je kostol v Smolniku, ktorý je pamiatkou UNESCO.
Biesczady treba rozhodne navštíviť, dá sa sem urobiť krátky jednodenný výlet zo Stropkova, alebo stráviť víkend prípadne aj dlhšiu dovolenku. Navštevovaním turistických atrakcií, pozorovaním zvierat v neporušenej prírode, pešou turistikou po rozľahlých poloninách, cestnou a horskou cyklistikou, jazdou na koni, raftingom a mnohými inými. Rozhodne sa tu nikto nudiť nebude.
Kamil Homoľa a Martin Maťko

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 9. 9. 2016 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 111x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou