smahu správy

„Stropkovčani“ vybehali na ultramaratónskej trati Od Tatier k Dunaju tretie miesto

Stropkovskí bežci majú za sebou úspešnú misiu na štafetovom behu Od Tatier k Dunaju, ktorý sa bežal počas víkendu od 20. do 21. augusta. Na štart v nízkotatranskom stredisku Jasná sa postavilo 195 tímov a štyria sólo bežci. Dvaja z nich preteky nedokončili a do cieľa na bratislavskom Tyršovom nábreží dobehlo predminulú nedeľu 194 tímov.

Stropkovčania súťažili spolu s ďalšími deviatimi tímami v najťažšej kategórii Ultra, kde si 6 bežcov rozdelilo 36 úsekov v celkovej dĺžke 345 km. Každý z nich tak absolvoval zhruba 60 km behu počas dňa i noci, s minimom spánku a priestoru na oddych. Do cieľa dobehli o poldruha hodiny skôr ako pred rokom a časom 28 hodín a dve minúty obsadili skvelé tretie miesto. Po dlhých rokoch tak nadviazali na úspešnú éru tunajšieho Klubu bežcov (niekdajšej Tesly), keď v 80-tych rokoch minulého storočia zbierali Stropkovčania cenné trofeje po celom Slovensku. Tím pod názvom Stropkovčani reprezentovali Štefan Kmiť, Jozef Kimák, Peter Novák, Ján Polončák, Martin Molčan a Peter Medvec. „Počas roka zvykneme absolvovať veľa pretekov určených rekreačným i výkonnostným bežcom, ale toto podujatie je úplne špecifické. Každý z nás beží za jeden tím a individuálny úspech je zároveň úspechom tímu. Po dobrých výsledkoch z minulých rokov, kedy sme skončili dvakrát na štvrtom mieste bolo našou tohtoročnou ambíciou medailové umiestnenie. Viac sme sa sústredili na prípravu i taktiku počas samotného behu a úspech sa dostavil,“ zhrnul kapitán tímu Stropkovčani Štefan Kmiť. Stropkovčania mali preteky dobre rozbehnuté a počas celého priebehu im patrilo priebežné tretie až štvrté miesto. Po 28. úseku, zhruba 70 km pred cieľom, sa dokonca dostali na druhú pozíciu pred najväčšieho konkurenta BK Steel Košice. Súperi však dokázali zabrať a do cieľa napokon dobehli o 15 minút skôr ako naši bežci. Prvé miesto v kategórii Ultra obsadil časom 26 hod. 27 min. tím Atomic bombs, druhý skončil už spomínaný BK Steel, za našimi bežcami skončil na štvrtom mieste so stratou 42 minút kolektív hlavného partnera podujatia VÚB Ultra runners. „Tretie miesto je pre nás v takejto konkurencii veľký úspech. Poučení z minulých rokov sme sa viac zamerali na logistiku i celkovú taktiku a výsledok sa dostavil. V celkovom poradí sme spomedzi 194 tímov obsadili výborné 28. miesto. Byť tak vysoko je naozaj úspech, veď s výnimkou desiatich 6-členných tímov v našej kategórii absolvovali všetci ostatní polovičnú dávku kilometrov, keďže väčšinu účastníkov tvorili 9 až 12 členné tímy, ktoré mali podstatne viac času na oddych a regeneráciu,“ vysvetlil Š. Kmiť. Stropkov mal zastúpenie aj v ostatných kolektívoch na štarte. Za firemnú 12-člennú štafetu VÚB HoBBíci odbehla tri úseky, zhruba 30 km, Stropkovčanka Martina Nováková, v štartovom poli sa objavil v rámci firemného behu aj ďalší Stropkovčan Tomáš Olčák.
-kbs-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

Zaujímavosti z Od Tatier k Dunaju 2016

  • Spolu sa behu zúčastnilo 2 263 bežcov, čo je historicky najväčší štafetový beh na Slovensku!
  • Bežci zabehli spolu cca 7 000 individuálnych behov – každý po cca 10 km.
  • Spolu všetci odbehli cca 68 000 km, keby boli jedna veľká štafeta, tak prebehnú po rovníku okolo celej zemegule 1,7 krát.
  • Organizátori rozdali 2 400 tričiek, 2 300 medailí, 129 trofejí, 2 práčky Beko a 22,5 litra šampanského od spoločnosti X-Net.
  • Nafotili cca 18 000 fotografií a väčšinu publikovali pre všetkých bežcov prostredníctvom pic2go od VÚB banky a na X-Net cloude.
  • Urobili sme 7 100 záznamov medzičasov a priebežne sme ich publikovali aj s pozíciou na mape v reálnom čase, vďaka funkcii, ktorú vytvoril technický partner O2.
  • V cieli sa zjedlo viac ako 750 kg cestovín, ktoré pripravovalo Sodexo a vypilo sa viac ako 1400 litrov piva a radleru 0,0% Zlatý Bažant.
  • Vydaných bolo 1104 porcií pizze.
  • Najstarším účastníkom bol 73 ročný pán, ktorý zabehol 3 necelé polmaratóny, z tímu BEZME BEZNE 2.0 v kategórii ULTRA. Najmladšími bežcami boli dvaja 15-roční, ktorí štartovali na základe udelenej výnimky.
  • Najrýchlejší tím STD Donivo Team zabehol trať za 23 hod 31 min a 09 sec. Najviac času na trati strávil sólo bežec tímu nový priestor 67 hod 14 min a 58 sec. Obaja sólo bežci, ktorí dobehli do cieľa, pokorili minuloročný čas o viac ako 10 hodín, nový rekord trate v sólo kategórii zabehol bežec tímu bike&motion adamsport team 65 hod 13 min a 0 sec.

redakcia | 2. 9. 2016 | Šport | Odkaz na článok | | 140x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou